Appenzellský, Entlebušský a Velký švýcarský salašnický pes Appenzeller, Entlebucher und den Großen Schweizer Sennenhund

Velký švýcarský salašnická pes

GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND

Předkové „velkého švýcarského salašnického psa" byli dříve ve střední Evropě značně rozšířeni.Často byli označováni jako řezničtí psi,byli to silní, tříbarevní, ale také černí s červenohnědými odznaky nebo žlutočervení psi. Chovali je nejen řezníci a obchodníci s dobytkem, ale i řemeslníci a sedláci k osobní ochraně i k ochraně majetku, ale i k nahánění dobytka a také k tahu. Tito psi byli Švýcarskou kynologickou společností (SKG) uznáni jako samostatné plemeno a poprvé zapsáni v roce 1909. V lednu 1912 byl založen „Klub velkých švýcarských salašnických psů", který převzal péči o chov a propagaci tohoto plemene. Po dlouhá léta zůstávala však chovná základna málo početná, neboť bylo obzvlášť těžké zajistit k chovu dobře způsobilé feny. Teprve od roku 1933 mohlo být ročně zapisováno do Švýcarské plemenné knihy více než 50 psů tohoto plemene. Dne 5. února 1939 byl poprvé FCI uznán a zveřejněn standard Velkých švýcarských salašnických psů, kteří byli používáni i ve službách švýcarské armády během II. Světové války. Zde byli používáni k tahu a také k nošení břemen, zvláště v těžce přístupném horském terénu.Pracovní využití velkého švýcarského salašnického psa také přispělo k tomu, že v roce 1945 bylo poprvé zapsáno do Švýcarské plemenné knihy přes 100 štěňat a celkový stav tohoto plemene ve Švýcarsku obnášel 350 až 400 zvířat. Dnes je toto plemeno chováno i v okolních zemích Švýcarska. Pro svou klidnou a vyrovnanou povahu je velký švýcarský salašnický pes ceněn především jako pes vhodný pro rodinu. Chov Velkých švýcarských salašnických psů je dnes rozšířen téměř po celé Evropě, i když v některých zemích jen ojediněle, ale nachází své příznivce i na jiných kontinentech a speciálně v USA.

 

Vzhled - Tříbarevný statný pes silné kostry a dobrého osvalení. Přes svoji velikost a hmotnost prokazuje vytrvalost a dobrou pohyblivost.

 

Důležité poměry tělesných proporcí - Délka těla : kohoutková výška = 10 : 9 . Výška v kohoutku je 60 až 72cm , váha 45 až 65kg .

 

Srst a barva - Má středně dlouhou krycí srst a hustou podsadu . Základní barva je černá . Nad očima , na nohou , hrudi a lících je srst výrazně rudohnědá , na hlavě , krku , hrudi , pokud možno i na tlapkách a konci ocasu se objevují bílé znaky . Ve standardu je tolerován poloviční , nebo tenký průběžný bílý obojek .

 

Povaha - Jistý, pozorný, ostražitý a nebojácný v běžných každodenních situacích. Dobromyslný a přítulný k jemu známým osobám, sebejistý vůči cizím, středního temperamentu.

 

Péče a nemoci - Velký švýcarský sal. pes není náchylný k nemocem . Péče o srst není náročná .

 

 
Appenzellský salašnický pes, Entlebušský salašnický pes, Velký švýcarský salašnický pes